Przekłada się to na spadek zapotrzebowania na paliwa, co już się dzieje. Najbardziej ucierpi na tym olej napędowy. Pojawiają się hybrydy, następuje rozwój elektromobilności. Dochodzi do tego wielka transformacja energetyki z rosnącym udziałem zielonej energii. To proces nieuchronny i wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, o które łatwiej większym podmiotom. Chodzi zarówno o masę, jak i efektywność tych inwestycji, którą poprawia realizacja wspólnie projektów, jak np.
Zgodę na przeprowadzenie transakcji w oparciu o wynegocjowane środki zaradcze, a także na partnerów do ich realizacji wydała Komisja Europejska. PKN Orlen wybrał partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy Lotos. W środę podpisano przedwstępne umowy w tej sprawie. Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu kupi węgierski MOL, a terminale paliw przejmie polska spółka Unimot.
PKN ORLEN, Grupa LOTOS i Związki Zawodowe podpisały gwarancje zatrudnienia dla pracowników
Dzisiaj o rynkowej cenie paliw decydują tankowce, wiozące ładunki z Bliskiego Wschodu. Obiekty w tamtym rejonie świata łączą marże wydobywczą z marżą rafineryjną. Marża wydobywcza jest na poziomie ponad 60 dol., za baryłkę (bo koszty operacyjne nie przekraczają 1,5 dol. za baryłkę). Rafinerie Chiny Yuan Huśtawki najbardziej od 2015 Dewaluacja na biden perspektywy z Bliskiego Wschodu mogą więc oferować dostawy tańsze od tego, co mogą wyprodukować rafinerie w Europie. Kraje z Zatoki Perskiej chcą mieć oczywiście wysoką cenę, ale taką, dzięki której znajdą kupca.
Cła odwetowe Chin. Jest reakcja na rynku ropy i gazu
Już dziś LOTOS jest bezpośrednim dostawcą paliw żeglugowych o najwyższej jakości do wszystkich portów w Polsce. Spółka konsekwentnie rozszerza obecność na rynku niskosiarkowych morskich paliw żeglugowych. Zgodnie z poleceniem prezesa zarządu Grupy LOTOS, 12 listopada 2021 r. Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem całej naszej grupy kapitałowej do funkcjonowania w ramach multikoncernu.
Z kolei Lotos jest właścicielem drugiej polskiej rafinerii. Prowadzi działalność głównie w Polsce, ale również w Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji. Optymizmu ówczesnych władz spółki nie podzielał jednak minister aktywów państwowych w rządzie PiS Jacek Sasin, który zdecydował o wpisaniu Rafinerii Gdańskiej na specjalną listę podmiotów strategicznych.
- Ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej oraz sprzedaż dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce wraz z zapewnieniem nowemu właścicielowi dostaw do 500 tys.
- W Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.
- Eksperci w dziedzinie przemysłu naftowego od dłuższego czasu zwracają uwagę, że w zmieniającej się sytuacji na rynku naftowym i w dłuższej perspektywie, rafinerie nie mogą działać bez petrochemii.
Relacje inwestorskie
Zatem, aby utrzymać import uzupełniający podaż paliw na rynku krajowym, poziom cen dyktowany przez krajowego producenta powinien zapewniać opłacalność importu. Można sobie teoretycznie wyobrazić sytuację, że pełne dostawy paliw na stacje zapewni podmiot krajowy, ale wówczas to będzie monopol. Inny, anonimowy analityk, przekazał serwisowi, że ceny będą mogły się nawet obniżyć, bo duży podmiot będzie mógł taniej kupować ropę Aktualizacja rynku 11 czerwca Rynek złagodził obawy o inflację naftową. Jak wskazywał wtedy PKN Orlen, koncern wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że kupi on 30 proc. Akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys.
Wielkie przetasowanie w rankingu najbogatszych. Zuckerberg i Musk przegonili słynnego inwestora
Ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej. Wniosek o zawieszenie obrotu akcjami pojawił się po tym, jak w czwartek akcjonariusze PKN Orlen podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z Grupą Lotos. Dzień wcześniej akcjonariusze Lotosu poparli analogiczną uchwałę. W obu przypadkach poparcie było ponad 98-proc. Jak sprecyzował Lotos, wniosek dotyczy zawieszenie obrotu akcjami spółki od 29 lipca 2022 r.
Miesiąc później podpisane zostało porozumienie pomiędzy koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos, określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki. Połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS oraz docelowo PGNiG jest nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski i całego regionu Europy Środkowej, w tym m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, a także Czech i Słowacji. Nawet jeśli tak się stanie (dojdzie do przejęcia Lotosu przez Orlen – przyp. red.), to ujednolicenia cen paliw na stacjach raczej nie będzie.
Na część stacji paliw gdańskiej spółki, wpuszczenia inwestora do Rafinerii Gdańskiej czy pozbycia się biznesu logistycznego Lotosu. Komisja Europejska we wtorek zatwierdziła przejęcie Lotosu przez Orlen. Zgoda została jednak wydana pod pewnymi warunkami. Chodzi między innymi o sprzedaż 30 procent udziałów rafinerii Lotos i 80 procent stacji tej sieci. Zgodę na połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS wyraziła Komisja Europejska, co jednocześnie oznaczało jej pełną akceptację dla wynegocjowanych przez PKN ORLEN umów i partnerów do ich realizacji.
- W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys.
- Łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.
- Obecnie dotyczy to przede wszystkim diesla, ale gdy oddamy do użytku moce petrochemiczne, niedobór krajowej podaży pojawi się także na rynku benzyn.
- Struktura transakcji została potwierdzona w maju 2021 r.
W zakresie posiadanych pojemności magazynowych, potencjał połączonych PKN ORLEN i Grupy LOTOS zmniejszy się o zaledwie 10 proc., co stanowi 7 procent łącznej powierzchni magazynowej w Polsce. W porównaniu do wcześniejszych tego typu transakcji, które przeprowadzono Europie to bardzo duże osiągnięcie. Środki zaradcze obejmowały ok. 14 terminali paliwowych w całej Francji. Wynegocjowane warunki gwarantują możliwość dalszego rozwoju połączonego koncernu w obszarze wydobycia, produkcji, logistyki i sprzedaży detalicznej oraz hurtowej w całej Europie. Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp.
Z kolei PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Konsolidacje firm paliwowych w innych europejskich krajach już dawno nastąpiły. Przykładem jest węgierski MOL, norweski Equinor, hiszpański Repsol, portugalski Galp Energia, włoskie Eni, czy francuski TOTAL. Na tych wszystkich rynkach połączenie największych firm nie tylko nie zaburzyło konkurencji na rynku, lecz dało impuls do wprowadzenia korzystnych zmian. W wyniku wdrożenia środków zaradczych proces konsolidacji spółek również w Polsce w żaden sposób nie zaburzy konkurencji zarówno w obszarze paliw, jak i logistyki, co gwarantuje unijne prawo antymonopolowe.
Ponadto, aktywa Lotosu o wartości 9,36 mld złotych zostały sprzedane za 4,95 mld złotych. Ta duża różnica w wartościach budzi poważne wątpliwości co do korzyści, jakie przyniesie fuzja Orlen-Lotos. W ostatnich latach tematem szeroko omawianym w Polsce jest przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Fuzja która miała stworzyć potężnego gracza na rynku paliwowym, wywołała wiele dyskusji i kontrowersji.
Aby odpowiedzialne za konkurencję organy Komisji dały zgodę dla transakcji, konieczne było znalezienie inwestorów, tzw. Suitable purchasers (odpowiedni nabywcy). Urzędnicy Komisji badali także projekty umów sprzedaży, które zamierzał zawrzeć z nimi Orlen. Saudi Aramco będzie strategicznym partnerem Orlenu i przejmie m.in.
Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o Wyniki posiedzenia amerykańskiego systemu Rezerwy Federalnej 19-20 września 2017 100 punktów bazowych. Z kolei akcje Grupy Lotos wystrzeliły i popołudniu były ponad 6,5 proc. Nie wiadomo jednak, jak wyglądać będą inwestycje w rozwój Lotosu po potencjalnym przejęciu. Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapewniał PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu. Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos zostało zarejestrowane. Według PKN Orlen, stosowny wpis został zamieszczony przez sąd w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Jak wyjaśniono w informacji, “połączenie nastąpiło z dniem jego wpisania do rejestru właściwego, według siedziby PKN Orlen”. “Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia Grupy Lotos z rejestru. Z dniem 1 sierpnia 2022 r. spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos”, zgodnie z przepisem art. 494 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych – podał koncern. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest wysokość kary, jaką Orlen miałby zapłacić w przypadku odstąpienia od umowy.